Tooted
0

Pallimöll

Jagame oma blogis armsa Grete Eiche postitus. Grete on tegevusterapeut ja sensoorse integratsiooni terapeut, kelle blogist Imelised Hetked  leiab palju arendavat lugemist ja häid mõtteid, et toetada oma lapse arengut.

Kuidas toetab pallimeri lapse arengut saad lugeda juba allpoolt

Kui pallimere mõte mu peas juba väga tugevalt idanema hakkas, asusin otsima seda õiget disaini. Kui aastaid tagasi esimesed väiksed kodukasutuseks mõeldud pallimered turule hakkasid tulema, oli valik väga kesine ja minu mälu järgi olid pea kõik pallimered halli kangaga. Ka TegevusTes on meil väike halli kangaga pallimeri juba aegade algusest peale olnud, seega tahtsin kindlasti koju mingit teistsugust versiooni, kuid olin üpriski skeptiline, et midagi päriselt ilusat ja teistsugust leian. Aga minu suureks üllatuseks on pallimere turg aastatega nii palju arenenud, et erinevatest kangastest ja erineva värvivalikuga pallidest on kokku pandud nii mitmeid wow-efektiga kombosid. Kui ma aga seda MeowBaby valget buklee pallimerd nägin, siis olin sekundipealt müüdud! Valisin sisse rahulikes toonides, aga lapsele natuke rohkem põnevust pakkuvad, kui lihtsalt valged/läbipaistvad pallid ja lõpptulemus sai selline. Kuidas teile meeldib?

pallimeri

Miks võiks igal lapsel kodus pallimeri olla?

Olen varasemalt palju sellest kirjutanud, aga kordamine on tarkuse ema: sensoorne integratsioon on inimese närvisüsteemi võime töötada läbi erinevaid meelte kaudu saadavaid signaale. Sadadest (värvilistest) pallidest koosnev pallimeri pakub lapsele suurepärast võimalust kogeda mitmesuguseid sensoorseid kogemusi, mis ongi lapse arengu alustalaks.

  1. Propriotseptiivne ehk süvatundlik stiimul
    Pallimeres olles puutub laps kokku pallide survega keha eri osadele. See stimuleerib lihastest, liigestest ja kõõlustest koosnevat propriotseptiivset süsteemi, mis aitab lapsel oma kehaasendit tunnetada. Süvatundlikkuse kaudu tajume näiteks kuidas kehaosad ruumi või üksteise suhtes paiknevad; kontrollime liigutuste rütmi ja kiirust ning reguleerime, kui suurt jõudu tegutsemisel kasutame. Pallimeres saab laps rullida, vajuda pallide alla peitu ja isegi hüpata pallide sisse, mis annab kogu kehale survetunde. See surve on eriti vajalik lastele, kes vajavad rohkem teadlikkust oma kehaasendite ja -liigutuste osas ning loob turvatunnet ja aitab aktiivsel lapsel rahuneda.
  2. Taktiline ehk puutetundlik kogemus
    Nii suur hulk palle korraga pakub väga suurt väljakutset naha pinnal asuvale puutetundlikule süsteemile. Pallid on siledad, kergelt jahedad ja liigutades puudutavad nad keha ettearvamatuttest kohtadest, mis võib mõne lapse jaoks pallimeres viibimise teha talumatult raskeks (kuid siis ongi just seda vaja harjutada!). Mõnele teisele lapsele jällegi see ettearvamatus nii väga meeldibki. Ilmselgelt saab nii suure hulga pallidega mängida ka kõiksugu muid mänge, alates viskamis- ja püüdmismängudest kuni näiteks pallide värvi järgi sorteerimiseni.
  3. Vestibulaarne süsteem ehk tasakaal
    Lapse keha liikumine pallimeres stimuleerib sisekõrvas asuvat vestibulaarset ehk tasakaalusüsteemi. Tasakaalusüsteem saab aru liikumise kiirusest ja suunast, kontrollib silmade liikumist ning pea asendit, mõistab ruumisuhteid ja aitab kontrollida kehaasendit, et me näiteks istudes või seistes suudaks püstist asendit säilitada. Kui laps liigutab ja keerutab end pallides, peab tema tasakaalusüsteem kohanema ja töötlema pidevat kehaasendi muutumist. Kuna pallimere ümber on pehme piire, siis on liikumiskogemus lapse jaoks ka turvaline.

Sensoorse otsija tüüpi laste toetus pallimeres

Sensoorse otsija tüüpi lapsed on need, kes otsivad aktiivselt intensiivseid ja mitmekesiseid sensoorseid kogemusi. Väga sageli aetakse sensoorse otsija tüüpi lapsi ekslikult segamini aktiivsus-ja tähelepanuhäirega lastega, sest nende käitumine võib väljenduda sarnaselt, kuid põhjused on tegelikult täiesti erinevad. Sensoorse otsija tüüpi lapsed võivad sageli vajada tugevat survet, intensiivset liikumist või korduvaid puudutuskogemusi, et nad tunneksid ennast reguleerituna ja saaksid vajalike igapäevategevustega hakkama. Pallimeri on sellistel juhtudel eneseregulatsiooni vahendina kodus ideaalne abimees.

Sensoorse otsijana vajab laps sageli aktiivset liikumist ja tunnet, et ta saab ennast liigutada, kuidas iganes ta soovib. Pallimeres võib laps vabalt hüpata, keerutada, pallidesse “sukeldada” ja taas “pinnale ujuda”, saades just seda intensiivset liikumiskogemust. Kuna sensoorse otsija tüüpi lapsed panevad ennast sageli ohtlikkese olukordadesse, ronides mööda kappe, toole, diivaneid jne, siis annab pallimere kasutamine lapsele võimaluse ennast mängu käigus turvaliselt välja elada. See omakorda aitab tal saavutada adekvaatset eneseregulatsiooni taset, et päeva jooksul teistes igapäevategevustes paremini keskenduda. Kui sensoorse otsija tüüpi lapsel on võimalus regulaarselt pallimeres mängida, võib see aidata vähendada tema vajadust otsida täiendavat stimulatsiooni teistes keskkondades.

pallimeri-lapse-areng

Pallimeri on võimas vahend lapse arengu toetamiseks ja optimaalse eneseregulatsiooni tagamiseks ning sensoorse integratsiooni terapeudina soovitan seda kõigile lastega peredele! Kuigi võid ahastusega mõelda, et “kes neid palle küll kokku hakkab korjama?!”, siis ausaltöeldes ei ole vahet milliseid mänguasju põrandalt kokku korjata tuleb, sest väikelastega on nii kui nii põrand pidevalt üks pool-läbimatu takistusrada. See aga omakorda annabki võimaluse lapsele varakult koostöös õpetada koristamise olemust ja olulisust, sest tühjas pallimeres pole pooltki nii lõbus, kui palle täis versioonis.

Toredat mängulusti!